Rozhodl jsem se napsat seriál o elektronických obchodech, protože je to téma blízké mému srdci a už se nedokážu dívat na chyby, které dělají programátoři, designéři, nebo obchodníci. Bohužel v ČR neexistuje publikace, která by shrnula potřebné informace o elektronických obchodech a předložila je ve srozumitelné formě všem zúčastněným stranám. A to je velká škoda.
K čemu je vynikající programátor, který neví nic o chování lidí? K čemu je vynikající obchodník, který neodpovídá na e-mail? K čemu je e-shop bez správné struktury a bez nezbytných právních skutečností? K ničemu. Každá chyba jen snižuje obecnou důvěryhodnost elektronických obchodů a zákazníky odrazuje od nákupu.
Dneska se jen okrajově zaměříme na dvojí rozdělení elektronických obchodů. Je to jen takové malé shrnutí pro obchodníky, aby věděli jakou cestou se chtějí dát. Rád bych úvodem zmínil, že v současné době dokončuji modul elektronického obchodu (modulární obchod). Tento modul plně uspokojuje potřeby obchodníků i zákazníků a jeho vývojem se zabývám už delší dobu, takže si troufám tvrdit, že o elektronickém obchodování opravdu něco vím. Na téma elektronický obchod jsme psal i svoji bakalářskou práci, která sklidila velký úspěch. Ale nebojte se, nechci se tu chválit, jen jsem chtěl ukázat, že ve světě elektronického podnikání a obchodování nejsem nováček, a že moje slova jsou podložena studiem chování zákazníků a obchodníků stejně tak, jako mnoha řádky programového kódu.
Následující seriál je určen několika skupinám lidí.
V současné době lze na Internetu rozlišit dva nejzákladnější typy elektronických obchodů. Rozhodl jsem se popsat jejich vlastnosti a zaměřit se na výčet kladů a záporů, abych objasnil jejich rozdílné využití.
Tento obchod se na Internetu vyskytuje nejčastěji. Je tvořen pro každého zákazníka zvlášť, protože obsahuje jedinečné požadavky. Pro celý tým, který tuto aplikaci vytváří, je nutné se dopředu dohodnout s obchodníkem na všech kritériích, které bude od aplikace očekávat. Poté lze navrhnout optimální datovou základnu, použitý programovací jazyk nebo administrační nástroj. Po zhotovení obchodník získá celou aplikaci, kterou umístí na server, na kterém hostuje.
Klady:
Zápory:
Vzhledem k vysokým nákladům na předešlý typ vznikl druh elektronického obchodu, který obchodníkovi nabízí levnou a plně funkční variantu. Tato varianta je umístěna na serveru a obchodník si kupuje jen právo ji využívat. Navíc tým programátorů neustále aplikaci upravuje a přidává různá vylepšení. Obchodník tak ušetří náklady za hosting a získá plně funkční aplikaci, kterou může vzhledově upravit pomocí šablon a funkčně pomocí povolení jednotlivých prvků.
Pro programátory je tvorba aplikace velmi obtížná, protože musí počítat s širokou škálou požadavků. Velmi se proto hodí objektový přístup s možností plug-inů. Výsledkem je množství elektronických prodejen, které různě vypadají, podobně fungují, a které obsluhuje jeden script.
Klady:
Zápory:
Spíš by mně zajímalo jestli existuje nějaká publikace jak napsat e-shop?? Začínám programovat v PHP a tak bych chtěl vědět čím vlastně začít pokud chci co nejdříve vlastní shop napsat
Jj, to by me taky zajimalo. Hlavne jak se dela ta modularita, to porad ne a ne pochopit. Nebyl by nejaky maly priklad,prosim?
Web je nyní kompletně uzavřen. Od této chvíle není možné přidávat žádné komentáře!
Další informace naleznete zde.