Stránky s elektronickým obchodem je nezbytné umístit na výkonný, rychlý a dostupný server. Jakákoliv nedostupnost odrazuje potencionální zákazníky, kteří do obchodu zamíří.
Mnoho obchodníků si neuvědomuje nutnost rychlé reakce a nechává tak zákazníka bez informací o potvrzení objednávky. Tohle považuji za největší neduh internetových obchodů. Bohužel dnešní obchodníci nechápou, že je nutné zákazníka po obdržení objednávky informovat o jejím přijetí a dostupnosti zboží.
Dnes se nebudeme zabývat uspořádáním jednotlivých položek, ale zaměříme se na typy obchodů podle způsobu aktualizace a editace.
Jde o nejčastější formu editace, kde programátor vytvoří administrační program zabezpečený heslem, v kterém nabídne uživateli možnost vkládání a úpravy jednotlivých položek. Tvorba takovéto administrace není jednoduchá, protože se kladou vysoké nároky na bezpečnost a „blbuvzdornost“. Obchodník totiž většinou na počítači umí jen práci s Wordem a Excelem a je kupříkladu schopen do položky „Obrázek“ nahrát cokoliv co mu přijde pod ruku, a pak se diví, proč mu to nejde.
Platí pravidlo, že tvorba administrace je minimálně 2× tak náročnější, než tvorba samotného elektronického obchodu.
Klady:
Zápory:
Některé systémy umožňují aktualizovat zboží přes program v PC, ve kterém si obchodník nejprve upraví položky offline, a potom si po připojení zaktualizuje zboží na Internetu.
Vzhledem k tomu, že správný chod e-shopu vyžaduje neustálé připojení k Internetu, aby obchodník mohl okamžitě reagovat na došlé objednávky, přistupuje se častěji k editaci manuální.
Při větším množství položek se navrhuje aktualizace například pomocí ceníku ve formátu CSV, exportovaném z Excelu.
Klady:
Zápory:
Tento typ elektronického obchodu se dnes už skoro nepoužívá. Jde o obchody bez databáze, které se pomocí nějakého programu offline vygenerují do statických stránek, a potom se nahrají na server. Provoz prodejny je levný, protože nevyžaduje žádný skriptovací jazyk na straně serveru, ale je nevhodný pro vícepoložkové obchody.
Většinou jde o obchody, které si vytvářejí sami obchodníci. Statické stránky nesou informace o zboží a ceně, objednávky jsou zasílány na e-mail.
Klady:
Zápory:
No myslím, že ten 3. typ nemusels ani jmenovat, protože pochybuju, že se tento typ eshopu (při dnešních cenách php, cgi, asp, hostingu) ještě vůbec někde používá
Reakce na Rupik #1Načítám náhled komentáře...: No divil by ses. Delaji si to sami obchodnici. Uroven hrozna, ale maji radost, ze jsou sikovni
Reakce na Qark #2Načítám náhled komentáře...: No jo. Tak co mají ti maloobchodníci s 20 položkami dělat. Vždyť se to jim nevyplatí udělat kvalitní shop za několik tísíc.
Web je nyní kompletně uzavřen. Od této chvíle není možné přidávat žádné komentáře!
Další informace naleznete zde.